Muşa Dair Muşun Yaşam Adresi

"1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi'nde Filistin Günleri: Tarih, Kültür ve Dil Üzerine Derinlemesine İncelemeler"

"1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi'nde Filistin Günleri: Tarih, Kültür ve Dil Üzerine Derinlemesine İncelemeler"

Filistin Günleri, 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen bir dizi etkinlikle, Filistin'in zengin tarihinden ve kültüründen, coğrafyasından diline kadar geniş bir yelpazede konuları ele aldı. Etkinlik, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican'ın açılış konuşmasıyla başladı ve Filistin'in tarihine ışık tutan önemli sunumlarla devam etti.


Dr. Ahmet İğdi'nin "Müslüman Kudüs'ün Tarihi" konulu sunumu, Kudüs'ün zengin ve karmaşık tarihini derinlemesine inceledi. Doç. Dr. Hidayet Kara ise Osmanlı dönemindeki Filistin meselesini ve Sultan II. Abdülhamid'in politikalarını değerlendirdi.


İkinci oturumda, Filistin'in coğrafi yapısı ve İsrail ile olan ilişkileri masaya yatırıldı. Dr. İskender Dölek, Filistin coğrafyasının jeopolitik önemini vurgularken, İsrail-Filistin ilişkilerinin karmaşıklığını açıkladı. Dr. Halil İbrahim Uzun, sinemanın bölgedeki tarihsel ve kültürel etkilerini inceledi.


Dr. Servet Şengül, kültürel boyuta odaklanarak Filistin şiir geleneğini incelerken, Arş. Gör. İlyas Sayım ise İbranice dilinin tarihini ve yeniden canlanma sürecini anlattı.


Filistin Günleri, 7 Mayıs Cuma gününe kadar 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi'nde devam etti. Bu etkinlik, Filistin'in derin ve çeşitli yönlerini aydınlatarak büyük ilgi gördü.